Kayısı üretim aşamasından geçen çekirdeği, fabrikaya girince önce kabuğun kırıldığı bölümden ayrıştırma işlemi gerçekleştirilip çekirdek ve kabuğu ayrıştırılıyor. Daha sonra ayrıştırılan kayısı çekirdeği birçok alanda kullanım için işlenmeye başlıyor. İşlenen kayısı çekirdeği kabuğu aşağıda belirtilen alanlarda kullanım için uygun hali almaya başlıyor:

Kayısı çekirdeği kabuğu Kullanım Alanları:
  • Kayısı çekirdeği kabuğu kozmetik ve kimya sanayiinde kullanılmakta olup, üretilen granüller cilt bakımında, akne tedavilerinde ve deri yenileme ürünü olarak piyasada krem ve bakım ürünleri olarak kullanıcıya ulaşmaktadır.
  • Üretilen kayısı çekirdeği kabuğu türüne göre dış etkenlerden kaynaklanan kaplamaların giderilmesinde kullanılmakta ve ayrıca bina, köprü ve açık heykellerin yenilenmesinde(restorasyonunda) boya kaldırma, grafiti kaldırma ürünü olarak kullanılır.
  • Öğütülmüş olan kayısı çekirdeği kabuğu kumlama, yüzey temizleme ve kimya sanayi sektöründe kullanılmaktadır.
  • Malatya’da yetiştirilen kayısının çekirdek kabuğu ile karbona ihtiyaç duyan firma ve sektörlerde ihtiyacında karşılanmasında ve karbon üretiminde kullanılmaktadır. Aktif karbon,  gaz maskelerinde, şeker kamışı şurubunun rafinerilerinde, yenilebilen sıvı yağları ve ilgili ürünleri rafine eden endüstrileri arıtmada,  sirke ve jelatin gibi gıda malzemelerinin çoğunda renk ve lezzetin düzeltilmesinde, kimyasal işlemler sırasında çözücülerin birbirinden ayrıştırılması gibi birçok alanda kayısı çekirdeği kabuğu kullanılmaktadır.
  • Kayısı çekirdeği kabuğu metal ve mobilya sanayilerinde zımpara olarak kullanılmaktadır.
  • Kayısı çekirdeği kabuğu kurutulduğu takdirde yanma özelliği olduğundan enerji üretiminde, ekmek fabrikalarında, tavuk kümesleri ve besi çiftliklerinde, kurutma sanayiinde, üretim yapan fabrikalarda, çerez üretiminde aktif olarak ısıtma ve yakma işlemleri için kullanılmaktadır.
Kayısı Çekirdeği Kabuğu -Apricot Kernel Shell

Kayısı Çekirdeği Kabuğu -Apricot Kernel Shell

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir